T495B476K006ATE450
DigiKey Part Number
399-18422-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18422-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18422-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495B476K006ATE450
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 450mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T495B476K006ATE450 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
450mOhm @ 100kHz