T495A105K025ZTE4K0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1.863
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 4.841
Datasheet
Similar
In Stock: 35
Similar
Vishay Sprague
Vishay Sprague
In Stock: 879
Upgrade
Upgrade
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
1 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1206 (3216 Metric) 4Ohm
T495A105K025ZTE4K0
DigiKey Part Number
399-5178-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495A105K025ZTE4K0
Description
CAP TANT 1UF 10% 25V 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495A105K025ZTE4K0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
25 V