T493C106K010BT6220
DigiKey Part Number
399-T493C106K010BT6220TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493C106K010BT6220
Description
CAP TANT SMD HI-REL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2312 (6032 Metric) 600mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
10 V
Features
High Reliability
Type
Molded
Failure Rate
B (0.1%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 100kHz