T493B335K025BH6410 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1411 (3528 Metric) 3.5Ohm @ 100kHz
T493B335K025BH6410
DigiKey Part Number
399-T493B335K025BH6410TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493B335K025BH6410
Description
CAP TANT SMD HI-REL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T493B335K025BH6410 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
25 V
Features
High Reliability
Type
Molded
Failure Rate
B (0.1%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm @ 100kHz