T493A106K010AH6120
DigiKey Part Number
399-10104-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10104-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10104-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493A106K010AH6120
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 1.8Ohm
EDA/CAD Models
T493A106K010AH6120 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
10 V
Ratings
COTS
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm