T491D335K050AT24787027 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 1.6Ohm
T491D335K050AT24787027
DigiKey Part Number
T491D335K050AT24787027-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491D335K050AT24787027
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 50V 2917
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm