T489B475K020ATE3K1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1411 (3528 Metric) 3.1Ohm @ 100kHz
T489B475K020ATE3K1
DigiKey Part Number
399-T489B475K020ATE3K1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T489B475K020ATE3K1
Description
CAP TANT SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T489B475K020ATE3K1 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.1Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
20 V