SCT17X-100-1R1A015JV
DigiKey Part Number
399-SCT17X-100-1R1A015JV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT17X-100-1R1A015JV
Description
IND COMMON MODE 0.3MH 10A
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 10A DCR 11.34mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
11.34mOhm
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - DC
500V
Series
Voltage Rating - AC
500V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
1.004" L x 0.717" W (25.50mm x 18.20mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.925" (23.50mm)
Inductance @ Frequency
300 µH @ 100 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
10A