MMK7.5102K630K00L4BULK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 1.773
Datasheet
1000 pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial
MMK7.5102K630K00L4BULK
DigiKey Part Number
399-MMK7.5102K630K00L4BULK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMK7.5102K630K00L4BULK
Description
CAP FILM 1000PF 10% 630VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MMK7.5102K630K00L4BULK Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
630V