ESG107M400AN1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 250
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 286
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ESG107M400AN1AA
DigiKey Part Number
399-ESG107M400AN1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESG107M400AN1AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESG107M400AN1AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
465 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
744 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.339" (34.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C