C4AKOBU4800A32J
DigiKey Part Number
399-C4AKOBU4800A32J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AKOBU4800A32J
Description
FILM, RADIAL, METALLIZED POLYPRO
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AKOBU4800A32J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.484" (37.70mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.3 mOhms