C430C302JAG5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
3000 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial
C430C302JAG5TA
DigiKey Part Number
C430C302JAG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C430C302JAG5TA
Description
CAP CER 3000PF 250V C0G AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C430C302JAG5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)
Tolerance
±5%