C3640H473KGGWCT050
DigiKey Part Number
399-13340-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13340-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13340-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3640H473KGGWCT050
Description
CAP CER 0.047UF 2KV C0G/NP0 3640
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 3640 (9110 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3640H473KGGWCT050 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.358" L x 0.402" W (9.10mm x 10.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)