C2225X224KCRACTU
DigiKey Part Number
399-C2225X224KCRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2225X224KCRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2225X224KCRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2225X224KCRACTU
Description
CAP CER 0.22UF 500V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2225X224KCRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)