C1210X475K5RAC31247665 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for C1210X475K5RAC31247665 is not available
C1210X475K5RAC31247665
DigiKey Part Number
399-C1210X475K5RAC31247665TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210X475K5RAC31247665
Description
4.70UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)