C1210C153JCRACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C153JCRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C153JCRACTU
Description
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1210C153JCRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)