C1206X683J2RECAUTO7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.068 µF ±5% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206X683J2RECAUTO7210
DigiKey Part Number
C1206X683J2RECAUTO7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X683J2RECAUTO7210
Description
CAP CER 1206 68NF 200V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1206X683J2RECAUTO7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)