C1206S104K4RACTU | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C1206S104K4RACTU |
Description | CAP CER 0.1UF 16V X7R 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C1206S104K4RACTU Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Features Floating Electrode |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Tolerance ±10% | Thickness (Max) 0.035" (0.88mm) |