C1206C475K5PAC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 464.579
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 11.031
Datasheet
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
In Stock: 980
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
C1206C475K5PAC7210
DigiKey Part Number
399-C1206C475K5PAC7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C475K5PAC7210
Description
CAP CER 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C475K5PAC7210 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)