C1206C182GBGACAUTO
DigiKey Part Number
399-16684-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16684-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16684-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C182GBGACAUTO
Description
CAP CER 1206 1.8NF 630V C0G 2%
Detailed Description
1800 pF ±2% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C182GBGACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)