C0805X562K5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
Similar
Similar
5600 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X562K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805X562K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X562K5RACTU
Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X562K5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)