C0805X475M9RACAUTO7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
TDK
TDK
Taiyo Yuden
In Stock: 858
4.7 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X475M9RACAUTO7210
DigiKey Part Number
C0805X475M9RACAUTO7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X475M9RACAUTO7210
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X475M9RACAUTO7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)