C0805X153JMRECAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.015 µF ±5% 63V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805X153JMRECAUTO
DigiKey Part Number
C0805X153JMRECAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X153JMRECAUTO
Description
CAP CER 0805 15NF 63V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0805X153JMRECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)