C0805C475Z4VACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C475Z4VACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C475Z4VACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C475Z4VACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C475Z4VACTU
Description
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF -20%, +80% 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0805C475Z4VACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)