C0805C224K3NACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0805C224K3NACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C224K3NACAUTO
Description
CAP CER 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8L 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0805C224K3NACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)