C0805C153JARACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
0.015 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805C153JARACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C153JARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C153JARACTU
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C153JARACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)