C0603S122J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603S122J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603S122J5RACTU
Description
CAP CER FE 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603S122J5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Floating Electrode
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)