C052H472J1G5GAT500
DigiKey Part Number
399-11646-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11646-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C052H472J1G5GAT500
Description
CAP CER 4700PF 100V C0G/NP0 RAD
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C052H472J1G5GAT500 Models
Category
Features
Low ESL, High Temperature
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.245" (6.22mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C