C0402C475M9PAC7411 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 246.519
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 301.476
Datasheet
Direct
YAGEO
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Parametric Equivalent
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
In Stock: 330
4.7 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
C0402C475M9PAC7411
DigiKey Part Number
C0402C475M9PAC7411-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C475M9PAC7411
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C475M9PAC7411 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)