C0402C474M9RAC7411 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
In Stock: 435
0.47 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
cut-tape-render
C0402C474M9RAC7411
DigiKey Part Number
399-C0402C474M9RAC7411TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C474M9RAC7411
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)