C0402C473K8RAC7411 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 97.522
Datasheet
0.047 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
cut-tape-render
C0402C473K8RAC7411
DigiKey Part Number
399-C0402C473K8RAC7411TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C473K8RAC7411
Description
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0402C473K8RAC7411 Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)