C0402C102M1GECAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C0402C102M1GECAUTO
DigiKey Part Number
C0402C102M1GECAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C102M1GECAUTO
Description
CAP CER 0402 1NF 100V C0G 20%
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0402C102M1GECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low ESR
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)