C0402C102KMGECAUTO7411 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
1000 pF ±10% 63V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C0402C102KMGECAUTO7411
DigiKey Part Number
C0402C102KMGECAUTO7411-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C102KMGECAUTO7411
Description
CAP CER 0402 1NF 63V C0G 10%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0402C102KMGECAUTO7411 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low ESR
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)