ALS30A681KE450
DigiKey Part Number
399-ALS30A681KE450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS30A681KE450
Description
CAP ALUM SCRW TERM 85C
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 175mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS30A681KE450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.9 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
9.9 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
117 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
175mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C