A798V337M002RTE009
DigiKey Part Number
399-A798V337M002RTE009TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A798V337M002RTE009CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A798V337M002RTE009DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A798V337M002RTE009
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
57 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 5500 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
5500 Hrs @ 125°C
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
High Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.75 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm