A759PY337M1JAAE042
DigiKey Part Number
399-16573-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759PY337M1JAAE042
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 42mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759PY337M1JAAE042 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
201.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.03 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C