A759EK227M1AAAE018
DigiKey Part Number
399-A759EK227M1AAAE018-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759EK227M1AAAE018
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 10V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 18mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A759EK227M1AAAE018 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
95.15 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.903 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C