A758KR477M1AAAE011
DigiKey Part Number
399-A758KR477M1AAAE011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A758KR477M1AAAE011
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 10V TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 11mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A758KR477M1AAAE011 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
255 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C