RMC1K11R8FTE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
Image for RMC1K11R8FTE is not available
RMC1K11R8FTE
DigiKey Part Number
2315-RMC1K11R8FTETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1K11R8FTE
Description
RES 11.8 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.8 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)