RMC1/32-59R0FPA is available for purchase but is not normally stocked.
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
59 Ohms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Thick Film
RMC1/32-59R0FPA
DigiKey Part Number
2315-RMC1/32-59R0FPATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/32-59R0FPA
Description
RES 59 OHM 1% 1/32W 01005
Detailed Description
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)