RMC1/2K9761FTE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Image for RMC1/2K9761FTE is not available
RMC1/2K9761FTE
DigiKey Part Number
2315-RMC1/2K9761FTETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/2K9761FTE
Description
RES 9.76K OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9.76 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)