RMC1/20-2403FPA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 16.285
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 2.328
Datasheet
KOA Speer Electronics, Inc.
Image for RMC1/20-2403FPA is not available
RMC1/20-2403FPA
DigiKey Part Number
2315-RMC1/20-2403FPATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/20-2403FPA
Description
RES 240K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)