RMC1/16SK2743FTH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Kamaya Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 147.535
Datasheet
KOA Speer Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
Image for RMC1/16SK2743FTH is not available
RMC1/16SK2743FTH
DigiKey Part Number
2315-RMC1/16SK2743FTHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/16SK2743FTH
Description
RES 274K OHM 1% 1/10W 0402
Detailed Description
274 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)