RGC1/16SK2744FTH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
2.74 MOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RGC1/16SK2744FTH
DigiKey Part Number
2315-RGC1/16SK2744FTHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC1/16SK2744FTH
Description
0402 2M74 1% LEAD FREE
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)