DM19FD821FO3RH
DigiKey Part Number
6520-DM19FD821FO3RH-ND
Manufacturer Product Number
DM19FD821FO3RH
Description
820 pF 1% 500V Mica Capacitor
Customer Reference
Detailed Description
820 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.343" (8.70mm)
Capacitance
820 pF
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)