DM15FD910FO3RH
DigiKey Part Number
6520-DM15FD910FO3RH-ND
Manufacturer Product Number
DM15FD910FO3RH
Description
91 pF 1% 500V Mica Capacitor
Customer Reference
Detailed Description
91 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
91 pF
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.440" L x 0.160" W (11.20mm x 4.10mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)