DM15FD431FO3RH
DigiKey Part Number
6520-DM15FD431FO3RH-ND
Manufacturer Product Number
DM15FD431FO3RH
Description
430 pF 1% 500V Mica Capacitor
Customer Reference
Detailed Description
430 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
430 pF
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.460" L x 0.180" W (11.70mm x 4.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)