DM15ED430GO3RH
DigiKey Part Number
6520-DM15ED430GO3RH-ND
Manufacturer
Simic
Manufacturer Product Number
DM15ED430GO3RH
Description
43 pF 2% 500V Mica Capacitor
Customer Reference
Detailed Description
43 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Simic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
43 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.440" L x 0.160" W (11.20mm x 4.10mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)