B14B-PHDSS(LF)(SN)
B14B-PHDSS(LF)(SN)
B14B-PHDSS
DigiKey Part Number
455-B14B-PHDSS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B14B-PHDSS
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm)
Category
Contact Length - Mating
0.114" (2.90mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.291" (7.40mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.256" (6.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
8.8mm