QSCT251Q2R4B1GV001E
DigiKey Part Number
712-QSCT251Q2R4B1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
712-QSCT251Q2R4B1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
712-QSCT251Q2R4B1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSCT251Q2R4B1GV001E
Description
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805
Detailed Description
2.4 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
QSCT251Q2R4B1GV001E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.046" (1.17mm)